Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Co zrobić, by płacić mniej

10.08.2016 13:16 | 0 komentarzy | 727 odsłon | red

Szczególnie wiosną i latem wiele osób podlewa ogródki wodą z sieci wodociągowej, przez co później - jeśli ich dom podpięty jest do kanalizacji - płacą wyższe rachunki za ścieki. Jak temu zaradzić?

0
Co zrobić, by płacić mniej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zazwyczaj przyjmuje się, że mieszkaniec wyprodukował tyle ścieków, ile wody zużył. Tymczasem są sytuacje, kiedy woda z sieci nie wraca do kanalizacji. Na przykład, gdy służy do podlewania domowego ogródka.

- Jeśli ktoś nie chce płacić za wodę zużytą do podlewania roślin, radzimy montaż dodatkowego wodomierza, tzw. podlicznika do pomiaru wody zużytej bezpowrotnie. Wówczas zapłaci za wodę pobraną do podlewania, ale zużyte kubiki nie zostaną wliczone do rachunku za ścieki - tłumaczy Tadeusz Arkit, prezes zarządu Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie.

Dodatkowy wodomierz, jak dodaje, montowany jest na koszt właściciela nieruchomości, nie przedsiębiorstwa wodociągowego. Przy dużym zużyciu inwestycja się zwraca i daje to odbiorcy spore oszczędności.

Tymczasem, jak donosi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, bywa, że niektóre przedsiębiorstwa stawiają klientom warunki. Na przykład - umożliwiają odliczenia od rachunku wody zużytej do podlewania ogrodów tylko w okresie od połowy kwietnia do połowy września. Zdaniem UOKiK, nie powinny tego robić. Wczesną wiosną czy późnią jesienią, szczególnie gdy jest sucho, grządki też trzeba podlewać. Są również osoby posiadające szklarnie, gdzie rośliny podlewa się przez cały rok. Zatem, takie ograniczenia to wykorzystywanie pozycji dominującej na rynku.

Wodę do podlewania roślin można też czerpać samemu. Coraz więcej osób montuje na terenie posesji pojemniki, do których spływa deszczówka. To rozwiązanie niemal bezkosztowe.(AJ)
Przełom nr 31 (1255) 3.8.2016