Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Świąteczne przepisy naszych czytelników

23.12.2016 19:18 | 3 komentarze | 3 583 odsłony | red

Rozstrzygnęliśmy konkurs na sprawdzone przepisy na potrawy wigilijne, świąteczne wypieki, dania na świąteczny obiad i  desery lub koktaile świąteczno-noworoczne. Publikujemy kilka z nich, by zachęcić do eksperymentów w kuchni.

3
Świąteczne przepisy naszych czytelników
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wśród laureatów znaleźli się: Agnieszka Kostuch z Trzebini, Aneta Halat z Mętkowa, Anna Buczek z Babic, Anna Stawowa z Wadowic, Anna Znowiec z Dąbrowy Górniczej, Artur Łodziewski z Lipna, Barbara Paszcza z Karniowic, Honorata Lelito z Mętkowa, Katarzyna Jaworek z Mętkowa (nagrodzone dwa przepisy), Katarzyna Kochańska z Libiąża, Katarzyna Ostrzywilk z Trzebini, Magdalena Kosobudzka z Myślachowic, Małgorzata Pikulska z Psar, Monika Ośmańska z Libiąża, Monika Stefańczyk z Trzebini.
W redakcji „Przełomu” w Trzebini przy ul. Długiej 53 czeka 11 talonów na zakupy w wyznaczonych sklepach partnerów naszego konkursu (można je będzie zrealizować do 31 stycznia 2017 r.) i  5 paczek. Zapraszamy po ich osobisty odbiór. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział.

Poniżej kilka wybranych przepisów, które mogą się przydać w trakcie przedświątecznych przygotowań kulinarnych.


*****
Magdalena Kosobudzka Myślachowice

Świąteczna śliwka
Składniki i wykonanie (biszkopt jasny):
4 jajka1/2 szklanki cukru kryształu1/2 szklanki mąki pszennej1/2 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia Białka ubić na sztywno, dodać żółtka i cukier. Dosypać mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia i lekko wymieszać. Wylać na formę do pieczenia. Piec w temp. 160-180 st.C ok. 30-40 min.Składniki i wykonanie (biszkopt ciemny):
8 jaj
1 szklanka cukru kryształu
1 szklanka mąki pszennej
2 płaskie łyżki kakao
1 1/2 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
Białka ubić na sztywno, dodać żółtka i cukier. Dosypać mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia, na końcu kakao i całość lekko wymieszać. Wylać na formę do pieczenia. Piec w temp.160-180st.C ok.30-40 min.
*Biszkopty nasączyć alkoholem lub esencją herbaty. Nie będą wtedy suche.

Składniki:
1/2 mleka 3,2%
2 żółtka
2 budynie waniliowe lub śmietankowe
25 dag masła
20-30 dag śliwek suszonych
alkohol

Przygotowanie kremu śliwkowego:
Dzień wcześniej namoczyć śliwki w alkoholu. Następnie odsączyć i pokroić w drobną kostkę. Z mleka, żółtek i budyniu w proszku ugotować budyń. Przestudzić. Masło utrzeć i stopniowo dodawać przestudzony budyń i pokrojone śliwki. Krem podzielić na dwie części.

Polewa kakaowa:
1/2 kostki margaryny lub masła 
2 łyżki cukru kryształu
2 łyżki kakao
Rozpuścić nie dopuszczając do zagotowania. Przestudzić, wbić 1 całe jajko. Zmiksować.

Złożenie ciasta:
Biszkopt ciemny  - krem śliwkowy - biszkopt jasny - krem śliwkowy - biszkopt ciemny - polewa kakaowa

*****
Monika Stefańczyk Trzebinia

Piernik kiszony
Składniki:
30 dkg masła
8 jaj wiejskich dobrej jakości,
1 szklanka cukru,
2 szklanki miodu doskonałej jakości (ja używam miód ukraiński)
2 łyżeczki sody oczyszczonej,
1 kg mąki pszennej (ja również używam mąkę ukraińską),
8 łyżek karmelu własnoręcznie robionego
przyprawy korzenne: (cynamon, imbir, goździki, kolendra , gałka muszkatołowa, kardamon i ziele angielskie zmielone na proszek.)
Przygotowanie:
Masło należy utrzeć z cukrem następnie dodawać po jednym wyparzonym jajku, potem miód, mąkę, przyprawy i sodę z karmelem. Wymieszać i zostawić dobrze przykryte folią spożywczą w suchym , ciemnym miejscu na 14 dni.
Po tym czasie widać plamki białej pleśni jadalnej, więc tak ma być.

Pieczenie:
Ciasto surowe mieszam z orzeszkami włoskimi uprzednio uprażonymi w piekarniku , rodzynki suche , morele kilka sztuk i skórka z cytryny kandyzowana ale samodzielnie, dodaję również 4 łyżki stołowe moich powideł śliwkowych. Z tej porcji wychodzą 4 pierniki pieczone w formie chlebowej, w temperaturze 180 stopni około 40-50 minut, na termoobiegu. Wyłączam piekarnik i jeszcze w zamkniętym trzymam 5 minut. Jak piernik jest upieczony to wyjmuję z formy od razu bo by zawilgł. Dekoruję zimny piernik obficie polewą czekoladową i posypuję jeden skórką pomarańczową, drugi orzechami trzeci skórką cytrynową, a czwarty niczym.
Piernik bardzo smakuje starszym ludziom oraz moim koleżankom pielęgniarkom.
(przepis od starszej pani lat 91, wykonuję go raz w roku od 16.12.2009 r.)


*****
Honorata Lelito Mętków

Świąteczna gwiazda z serem
Składniki:
500 g mąki
2 jaja
30 g drożdży
30 g masła
180 ml mleka
80 g cukru
kostka sera białego (250g)
garść jagód mrożonych lub rodzynek
cukier puder
2-3 łyżki śmietany 18%
Przygotowanie:
Masło roztapiamy w garnuszku, a następnie dolewamy mleko. Mieszamy do momentu aż będzie ciepłe. Zdejmujemy z ognia. Wkruszamy drożdże, jedną łyżeczkę cukru i mąki. Mieszamy. Zostawiamy rozczyn na 5 min. Jajka ubijamy z cukrem na puszystą masę. Następnie ubite jajka łączymy z mąką i rozczynem. Wyrabiamy ciasto. Zostawiamy w garnku oprószonym mąką na godzinę. Kostkę sera mielimy (ja to zrobiłam w blenderze), dodajemy 2-3 łyżki śmietany 18% i cukier puder do smaku. Ciasto kroimy na 4 równe części i każdy rozwałkowujemy w okrąg o średnicy ok. 26 cm. Placki przekładam masą jak tort (placek/ masa/ placek/ masa/ placek/ masa/ placek). Dla wzbogacenia smaku każdą warstwę masy możemy posypać mrożonymi jagodami lub rodzynkami. Na środku tortu odbijam lekko szklankę. Ciasto tniemy na 16 części. Potem bierzemy jeden kawałek i odkręcamy go dwa razy w prawo a następny w lewo i tak na przemian. Ciasto ma przypominać gwiazdę. Potem bierzemy dwa kawałki i łączymy ich końce. To ciasto można zrobić także z masą makową, też jest bardzo dobre i ładnie się prezentuje. Pieczemy w 170 stopniach ok 35 min. Ozdabiam lukrem lub czekoladą.


*****
Katarzyna Jaworek Mętków

Kukutki z makiem
Składniki:
250 g mąki
3 żółtka
100 ml wody
150 g maku mielonego
50 g masła
1 łyżka cukru
2 łyżki miodu płynnego
30 g rodzynek
30 g posiekanych orzechów włoskich
kilka kropli aromatu migdałowego
Przygotowanie:
Mąkę przesiać. Dodać żółtka oraz wodę. Zagnieść ciasto, jak na makaron. Z przygotowanego ciasta uformować 3- cm wałeczki. Kluseczki wrzucić do gotującej się, osolonej wody. Gotować 5 minut od momentu wypłynięcia. Odcedzić. Mak mielony dokładnie wymieszać z rozpuszczonym masłem, cukrem, miodem, bakaliami i aromatem. Do masy makowej dodać ugotowane kluseczki. Wymieszać i wyłożyć na talerz.

*****
Barbara Paszcza Karniowice

Świąteczny tuńczyk
Robi się bardzo szybko, a tuńczyk w puszcze jest prawie u każdej młodej gospodyni- zdziwienie wywołuje połączenie, ale jest naprawdę smaczne,
Składniki:
puszka tuńczyka, najlepiej w kawałkach
puszka brzoskwiń
2 szt. jogurtu najlepiej grecki
czosnek
koperek
sól ,pieprz
Przygotowanie:
Odcedzamy brzoskwinie, odsączamy tuńczyka. Do jogurtu przeciskamy 4- 5 ząbków czosnku, doprawiamy pieprzem i solą. Dodajemy pęczek pokrojonego koperku. Wylewamy na talerz, na to kłaziemy brzoskwinie (możemy nieco pogłębić), na środek dajemy tuńczyka. Dekorujemy.

*****
Monika Ośmańska Libiąż

Karp po żydowsku
Składniki:
1 kg oczyszczonej ryby
1 kg cebuli
10 dag rodzynek
10 dag migdałów łuskanych i orzechów włoskich
cukier
sól
pieprz czarny mielony
żelatyna
Przygotowanie:
Oczyszczoną rybę pokroić w dzwonki posolić i odstawić do lodówki. Cebulę pokroić w talarki, zalać wodą tak, żeby  przykryła cała cebulę. Gotować do miękkości.  Włożyć głowę ryby bez oczu i skrzeli, i gotować na bardzo małym ogniu. Ok. 60 minut.  Wyjąć głowę przecedzić wywar przez sito.  Orzechy i migdały posiekać w paseczki. Do wywaru razem z rodzynkami zagotować włożyć dzwonka ryby.  Przyprawić solą,  cukrem i pieprzem.  Gotować 30 minut. Następnie delikatnie wyłożyć rybę na talerz.  By wzmocnić galaretę dodaj do wywaru żelatyny ok. 1/3 porcji przewidzianej na ilość przygotowanego wywaru.  Zalej rybę wywarem z bakaliami i odstaw w chłodne miejsce do stężenia.


*****
Katarzyna Kochańska Libiąż

Owocowa choinka
Składniki:
1 marchew
1 jabłko
różne owoce np. mandarynki, winogrona, truskawki, gruszka na gwiazdę
pietruszka do przybrania
wykałaczki
Przygotowanie:
Marchew obieramy i ścinamy w wysoki stożek. Obcinamy dół i górę jabłka, by stabilnie stało. Na górze jabłka wycinamy otwór dopasowany do marchewki. Umieszczamy ją w jabłku. Marchew powinna być dobrze dopasowana, aby choinka się nie przekrzywiała. Wbijamy stopniowo wykałaczki nadziewając na nie owoce. Jedną wykałaczkę wbijamy pionowo w szczyt marchewki i umieszczamy na niej wyciętą z gruszki gwiazdę. Ustawiamy choinkę na talerzyku przybranym pietruszką. Gotowe :)


*****
Katarzyna Ostrzywilk Trzebinia

Jabłkowe różyczki
Składniki:
1 ciasto francuskie
2 jabłka
0,5 łyżeczki kwasku cytrynowego
jajko
cynamon
cukier puder
dżem żurawinowy
Przygotowanie:
Jabłka kroimy na połówki, wydrążamy gniazda nasienne i kroimy na cienkie plasterki. Jabłek nie obieramy.  W garnku gotujemy 0,5 litra wody z kwaskiem cytrynowym. Do wrzątku wrzucamy plasterki jabłka. Nie mogą się one gotować tylko trochę zmięknąć. Gotowe jabłka odcedzamy i studzimy. Ciasto francuskie zwinięte w rulon kroimy na ok. 2 cm paski. Rozwijamy na stole pasek ciasta i smarujemy delikatnie dżemem żurawinowym zostawiając po 2 cm czystego paska na obu końcach. Na cieście układamy plastry jabłek, tak aby ich część ze skórką wystawała ponad ciasto ok. 1,5 cm. Plasterki jabłek powinny na siebie lekko zachodzić. Następnie ciasto z jabłkami zawijamy w rulonik dość luźno. Czynność powtarzamy ze wszystkimi paskami ciasta francuskiego. Gotowe różyczki układamy na blasze lub w foremkach na muffiny, smarujemy rozkłóconym jajkiem i pieczemy 15-20 minut w temperaturze 180 st C. Upieczone różyczki posypujemy cynamonem i cukrem pudrem.


*****
Małgorzata Pikulska Psary

Ryba opiekana w zalewie

Składniki:
1i1/2 do 2 kg filetów z ryby (mintaj, morszczuk, miruna lub inna ulubiona)
Kilka jajek, mąka krupczatka
2-3 duże cebule                     
1 słoiczek przecieru pomidorowego (200gram)
olej do smażenia
Zalewa:
1 i 1/2 litra wody
1 szklanka octu (10procentowy)
3 łyżki cukru
1 łyżka soli
4-5 ziarenek ziela angielskiego i pieprzu
2-3 liście laurowe
Przygotowanie:
Filety przekroić na mniejsze kawałki, panierować w jajku i mące krupczatce, usmażyć na oleju.
Składniki na zalewę zagotować i ostudzić.
Cebulę pokroić w grubą kostkę albo w półkrążki, zeszklić w pół szklanki oleju (nie rumienić). Dodać przecier pomidorowy, wymieszać i włożyć do ostudzonej zalewy. Filety ułożyć w rondlu lub innym naczyniu, zalać zalewą, włożyć do lodówki. Najlepiej smakują na drugi dzień. Ilość octu i przecieru można zmienić według gustu.